Wszystko o tańcu
Opakowania do zastosowania w gastronomii

Opakowania do zastosowania w gastronomii

Gastronomia większości z nas przede wszystkim kojarzy się z daniami serwowanymi w restauracjach i mniejszych lokalach o różnorodnych specjalizacjach. Większość z nas restauracje czy też inne lokale serwujące nam dania przede wszystkim postrzega jako miejsca, gdzie udajemy się, zamawiamy posiłek i spożywamy go pod czujnym okiem obsługi. Nie powinniśmy jednak zapominać, że dość często zwracamy się do lokalu gastronomicznego z prośbą przygotowania jedzenia na wynos. A to musi być odpowiednio zapakowane.

Kilka typów opakowań jednorazowych dla gastronomii

opakowania jednorazowe dla gastronomii na posiłkiZamawianie jedzenia na wynos w lokalach gastronomicznych wiąże się oczywiście z odpowiednim zapakowaniem owego jedzenia. Opakowania jednorazowe dla gastronomii na posiłki, bez względu na to, jakiego nie byłyby kształtu i rozmiaru, muszą spełniać kilka zasadniczych kwestii. Po pierwsze, muszą być odpowiedniej grubości, by uniknąć poparzenia się klienta, który otrzyma od obsługi lokalu opakowanie, w którego wnętrzu znajdować się będzie ciepły posiłek. Po drugie, muszą być odpowiednio – możliwie jak najbardziej bezpiecznie – zamykane, by posiłek przechowywany był w odpowiednio higienicznym otoczeniu aż do momentu, gdy klient nie uzna, że chce go skonsumować. Jeśli już jesteśmy przy temacie konsumpcji, na pewno opakowanie jednorazowe musi charakteryzować się dobrymi właściwościami termoizolacyjnymi, by nie tylko chronić przed poparzeniem, ale również, by stanowić dla naszego posiłku miejsce, w którym nie wystygnie on zbyt szybko i będzie dłużej zdatny do spożycia w porównywalnej konsystencji i smaku, jaki mielibyśmy jedząc go na miejscu. Producenci opakowań jednorazowych przedsiębiorcom gastronomicznym proponują różnorodne rozwiązania, w zależności od typu serwowanego i pakowanego jedzenia. Są więc pojemniczki jednorazowe, które doskonale sprawdzą się w przypadku opakowań na kanapki, sałatki czy też desery typu eklerek. Najczęściej wykonywane są one z cienkiego i przezroczystego plastiku, ponieważ potrawy te nie stawiają pojemnikom specjalnych wymagań w zakresie przechowywania. Innym rozwiązaniem są pojemniki wykonane ze styropianu, które nadają się już do pakowania potraw ciepłych. Bardzo często pojemniki te wewnątrz podzielone są na przegródki, umożliwiając tym samym rozdzielenie składowych, np. obiadu na wynos.

Niewątpliwie pewnym typem opakowań jednorazowych wykorzystywanych w gastronomii są również kartony różnego typu. Znajdziemy więc kartony wykorzystywane w cukierniach do bezpiecznego zapakowania ciasta czy też większego deseru. Znajdziemy też płaskie kartony o grubszej strukturze, które będą w stanie odpowiednio przechowywać pizzę, aż do momentu jej dowozu do domu klienta.

Close Menu