Wszystko o tańcu
Zdrowa pizza w Bydgoszczy

Zdrowa pizza w Bydgoszczy

Fast foody z zasady są niezdrowe i lepiej ich unikać, ale są pewne potrawy, które po dobrych modyfikacjach, stają się zdrową żywnością, pełną wartościowych składników. Popularne hamburgery, czy hot dogi, zawierają gorszej jakości mięso, dużo tłuszczu i ciężkostrawne, ciężkie sosy. Może i smakują dobrze, ale potem nasz żołądek może przechodzić rewolucję. Pizza jest zdecydowanie zdrowsza.

Z czego robią pizzę w Bydgoskiej pizzerii? 

pizzeria w BydgoszczySekretem dobrej pizzy jest jej ciasto. To od niego zaczyna się przyrządzać potrawę, którą uwielbiają Włosi. Najlepszy gatunkowo placek drożdżowy o miękkiej konsystencji, przyozdobiony przeróżnymi dodatkami i posypany grubą warstwą pysznej mozzarelli. To sekret, który skrywa pizzeria w Bydgoszczy. Najlepsi kucharze, którzy doświadczenie zdobyli we włoskich restauracjach słynących z najlepszej pizzy. Niesamowicie istotny jest dobór właściwych składników, najwyższej jakości. Do ciasta w Bydgoszczy używają tylko świeżych drożdży, bo takie nadają charakterystyczną pulchność ciastu, które nie opada pod ciężarem dodatków. Mąka, ciepła woda, dobra oliwa z oliwek, oraz szczypta soli, w rękach kucharza w mgnieniu oka zmienia się w gotowy placek, będący bazą. Sos pomidorowy w pizzerii jest zawsze robiony na miejscu, z regionalnych produktów, które najlepsze są w sezonie letnim, kiedy jest najwięcej słońca. Pizzerie oferują klasyczne gatunki pizzy, z których najpopularniejsza jest Margherita, ale także serwują bardziej wyszukane smaki z dodatkiem ananasa, owoców morza, kiełbasy, czy jajka. W Bydgoszczy możemy dowolnie komponować smaki, ponieważ każdy klient, może sam wybrać spośród dziesiątków składników te, które mu najbardziej odpowiadają. Obowiązkową przyprawą, bez której żadna pizza się nie uda, jest oregano. Może być świeże, albo suszone. Dla smakoszy ostrych potraw, pizzeria ma specjalnie sprowadzane z Meksyku ostre, czerwone papryczki, których zjedzenie jest sporym wyzwaniem. Przygotowana pizza ląduje w piecu opalanym drewnem na około piętnaście minut. Tak przygotowana pizza, z pewnością każdemu zasmakuje, bo składa się z najlepszych i naturalnych składników.

Pizzeria oferuje swoim klientom aż trzy rozmiary pizzy na grubym i cienkim cieście. Najmniejsza ma rozmiar dwudziestu pięciu centymetrów, średnia to trzydzieści centymetrów, a największa, której średnica wynosi aż czterdzieści dwa centymetry zaspokoi głód aż pięciu osób. W cenie pizzy dostaniemy pyszny, ręcznie robiony sos czosnkowy z dodatkiem świeżych ziół, albo klasyczny ketchup.

Close Menu