Wszystko o tańcu
Jak osuszyć mur?

Jak osuszyć mur?

Podczas budowy domu musimy zadbać o to, aby fundament wybudowanego przez nas budynku był odpowiedni zabezpieczony od wilgoci. Izolację od wody możemy wykonać na kilka sposobów. Rodzaje izolacji dzielimy na płynne i stałe. Płynnymi są wszystkie środki impregnujące beton takie jak szkło w płynie, smoła i wszelkiego rodzaju inne lepiszcza. Do materiałów izolujących stałych zaliczamy systemy odwadniające wykonane z rur PCV i folie. Zazwyczaj przy tworzeniu izolacji budynku wykorzystujemy połączenie materiałów płynnych i stałych.

Izolacja muru od wilgoci

szybkie osuszanie murówJeśli chcemy w odpowiedni sposób odizolować fundamenty od nabierania wody, musimy je na samym początku osuszyć. Szybkie osuszanie murów polega na odwilgacania ich poprzez wykonanie odwiertów w równych odstępach na długości całego fundamentu. Następnie musimy ściągnąć zalegającą wodę przy pomocy specjalistycznego sprzętu. Tak przygotowany mur możemy zacząć izolować. Wybieramy odpowiednie lepiszcze. Kiedyś najczęściej stosowana była smoła, a obecnie najpopularniejszym środkiem jest szkło w płynie. Substancja po wyschnięciu tworzy jednolitą, płaską, a co najważniejsze szczelną powierzchnię. Po wykonaniu wcześniej wymienionych prac możemy zacząć budowę całej instalacji odwadniającej. Wykop wokół całego fundamentu musi mieć większą głębokość niż ta, na której fundament został zakopany. Wsypujemy tam drobne kamienie, bez żadnego żwiru ani piasku. Następnie kładziemy na te kamienie rurę, zazwyczaj o średnicy nie mniejszej niż dziesięć centymetrów. Rura musi posiadać na całej długości otwory, przez które będzie wpływać woda. Poza opasaniem całego domu musimy zrobić odpływ poniżej fundamentu, w innym przypadku woda będzie wracać i wsiąkać w fundament. Tak przygotowaną instalację możemy zasypać kamieniami, ich warstwa powinna mieć około metra długości. Warstwa kamieni będzie działać jak swego rodzaju filtr, dzięki nim unikniemy problemu zamulania całej instalacji. Później równamy wszystko ziemią i możemy się cieszyć sprawnie działającą instalacją, bez obaw, że nasz dom będzie nabierać wilgoci.

Wyposażenie swojego domu w izolację przeciw wodom gruntowym jest bardzo ważne zwłaszcza na podmokłych terenach. Nadmierna ilość wody pochłaniana przez mury budynku może przysporzyć wiele problemów, zaczynając od tych mniej poważnych, takich jak pojawianie się na ścianach śladów pleśni, a kończąc na osłabieniu całej konstrukcji skutkującej w skrajnych przypadkach zawaleniem się budowli. Odwodnienie najlepiej wykonać na jednym z pierwszych etapów budowy.

Close Menu