Wszystko o tańcu
Specyfika budowy obiektów sportowych

Specyfika budowy obiektów sportowych

Budowa obiektów wielkopowierzchniowych jest dużo trudniejsza od małych budynków. Im większy budynek tym musi charakteryzować się większą odpornością na warunki atmosferyczne. Duże powierzchnie ścian skupiają na sobie dużo większą siłę wiatru niż ściana domu jednorodzinnego o wielkości nie większej niż sto metrów kwadratowych. Im większy budynek tym też jest cięższy, więc fundament również musi być dużo wytrzymalszy. Chcąc zbudować budynek wielkopowierzchniowy, musimy zadbać o mnóstwo szczegółów, zwłaszcza że będzie tam przebywać dużo ludzi.

Budowa hali sportowej

hale sportoweBudując tak duży budynek, musimy zadbać o solidną podstawę. Fundament musi być głęboko osadzony na gruncie, aby się nie osuwał. Zazwyczaj wykorzystuje się płytę fundamentową, ponieważ potrafi ona znieść dużo większe obciążenie niż stopa fundamentowa powszechnie wykorzystywana w budownictwie domów jednorodzinnych. Wszystko to dlatego, że im większy budynek, tym więcej waży. Dom jednorodzinny waży około pięćdziesiąci ton, a hale sportowe ważą nawet i kilkaset ton. Po zrobieniu odpowiedniego fundamentu czas na ściany. Zwykle do budowy ramy całego budynku wykorzystuje się stalową konstrukcję, a następnie muruje ściany z pustaków. Budowa hali sportowej jest o tyle problematyczna, że nie można postawić filarów podtrzymujących strop w dowolnym miejscu, ponieważ nie możemy postawić żadnego wspornika na terenie całego boiska, które ma dość dużą powierzchnię. Stalowa konstrukcja pozwala nam na uzyskanie dużej wytrzymałości bez dodatkowego podpierania sufitu przy stosunkowo niskiej wadze całości. Ostatnim elementem hali jest jej dach. W nowoczesnych budynkach dach jest jedno spadzisty lub półokrągły, to już zależy od koncepcji projektanta. W czasie zimy zalegający na dachu śniegu musi być regularnie usuwany, ponieważ nie da się zastosować aż tak dużego spady, by śnieg sam z siebie osuwał się swobodnie. Zalegająca duża ilość śniegu może być niebezpieczna dla całej konstrukcji i spowodować się zawalenie budynku. Podczas projektowania trzeba wziąć pod uwagę wszystkie niezbędne czynniki, by zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa wszystkim użytkownikom hali.

Projektanci zatrudniani przy budowanie dużych obiektów, w których często będzie się znajdować duża liczba osób, muszą mieć duże doświadczenie. Prace im ułatwiają różnego rodzaju oprogramowania komputerowe pomagające obliczyć wszystkie parametry niezbędne do tego, by hala wytrzymywała wszystkie przeciążenia. Pod uwagę brany jest rodzaj gruntu i siła wiatru, dopiero później dobierany jest materiał niezbędny do budowy i kształt budynku, który nie jest bez znaczenia. Zwykle nad projektem pracuje kilka osób, dzięki temu wzajemnie mogą eliminować swoje ewentualne niedopatrzenia.

Close Menu