Wszystko o tańcu
Chrzciny – jaka piękna uroczystość

Chrzciny – jaka piękna uroczystość

Narodziny dziecka to niezwykły dzień. To przełom w naszym życiu. Nic już nie będzie takie samo – obowiązki, zmartwienia, ale również powody do radości i dumy. Teraz to właśnie nasze maleństwo stanie się dla nas centrum wszechświata. Chrzest dziecka jest dla nas nie tylko uroczystością religijna, powitaniem nowego uczestnika społeczności wyznawców Chrystusa, ale jest także okazją do przedstawienia naszego potomka rodzinie i najbliższym.

Do chrztu w białej sukience

sukienka do chrztuBiel symbolizuje w naszej kulturze czystość. W wierze katolickiej rodzimy się w grzechu a właśnie Chrzest Święty nas z niego oczyszcza, obmywa. Dlatego strój dziecka – biały becik, koszula czy marynarka dla chłopca albo sukienka do chrztu dla dziewczynki, są nieodzownym elementem tego dnia. Oprócz tego nie możemy zapomnieć o świecy – tą zwykle zapewnia Ojciec Chrzestny i o tzw. szatce – białej chuście – za którą odpowiada Matka Chrzestna. W kościele każdy z uczestników nabożeństwa ma do odegrania swoją rolę. Powtarzamy słowa kapłana, składamy obietnice w imieniu swoim i dziecka, modlimy się za jego zdrowie cielesne i duchowe. A po mszy w kościele świętujemy ten wspaniały dzień w gronie najbliższych. Czasem, jeśli rodzina jest duża, zasiadamy do wspólnego obiadu w wynajętym lokalu – na przykład w restauracji. A jeśli jest nas tylko garstka, wystarczy ugotować obiad w domu. Choć ważne jest oczywiście, by taki posiłek miał odświętny, nadzwyczajny charakter, nawet jeśli przygotowujemy go w swojej kuchni. Ozdobna talerze, kwiaty, świece – to wszystko uświetni charakter nawet najskromniejszego spotkania rodzinnego. Pamiętajmy także o zdjęciach, a może i o filmie, by za kilka lat nasza pociecha mogła zobaczyć siebie wraz z Chrzestnymi i z rodzicami, podczas uroczystości. A i dla nas takie fotografie będą miła pamiątka. Dziecko dostaje prezenty – najczęściej jest to medalik z Matką Boską, albo krzyżyk. Dobrze jeśli są poświęcone, wtedy będą stanowiły drogowskaz na całe życie dla naszego maleństwa, aby zawsze postępowało dobrze i szlachetnie, zgodnie z nauką kościoła i własnym sumieniem.

Kochamy nasze dzieci, dlatego chcemy im zapewnić to, co najlepsze. Musimy pamiętać, że nie tylko rzeczy materialne są ważne w życiu i chrzest nam właśnie o tym przypomina. Sam w sobie jest uroczystością głównie duchową, pomaga też zacieśnić więzy z członkami dalszej rodziny, poprzez wyznaczenie braciom, siostrom albo kuzynom roli przewodników. A nam samym przypomina, że nie jesteśmy na świecie sami, że jesteśmy członkami wspólnoty.

Close Menu